Zespołowość

Bywa, że określenia zespołu i grupy, przez niektórych bywają używane zamiennie. Jednak grupa i zespół to nie jest to samo.

Czym jest grupa?

Grupa to zbiór przynajmniej trzech osób. Jej członkowie współdziałają ze sobą, jednak na zasadzie odrębności od innych, w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Grupa ma względnie jednolity system norm i wartości.

👉 Choć pomiędzy członkami grupy istnieje pewna więź, to każdy jest skupiony na własnych celach. Przykładem grupy jest grupa zawodowa, np. księgowi czy programiści.

Czym jest zespół?

Zespół to niewielka liczba osób zaangażowanych w realizację wspólnego celu. Zdolności członków zespołu się wzajemnie uzupełniają, a oni są nawzajem odpowiedzialni za swoje działania.

👉

Oznacza to, że cel osiąga się wspólnie. Ponieważ występują współzależności pomiędzy członkami zespołu, wymaga to interakcji pomiędzy nimi.

Jednym z powodów, dla którego tworzy się zespoły jest oczekiwany efekt synergii, a więc gdy rezultat jest większy niż suma poszczególnych, indywidualnych działań jego członków.

Zespół jest szczególnym rodzajem grupy. Jednak nie każda grupa jest zespołem.

Jako ekspert od zespołowości wspieram zespoły i ich liderów w:

👉 budowaniu i dalszym kształtowaniu, by jedynie grupą luźno z sobą powiązanych osób,
👉 przezwyciężaniu trudności, takich jak konflikt pomiędzy członkami bądź liderem a resztą zespołu, brak zaangażowania, otwartości na zmianę czy unikanie  (współ)odpowiedzialności,
👉 ciągłym doskonaleniu ich skuteczności, aby zdobywały wiarygodność i zaufanie interesariuszy.

Wiem co zrobić, by zespoły były bardziej…

👉bardziej zespołem niż grupą luźno powiązanych osób,

👉 bardziej skuteczne i efektywne w osiąganiu rezultatów biznesowych,

👉 bardziej otwarte i refleksyjne, by lepiej radzić sobie z trudnościami.

Wszystko po to, by uzyskać pozytywny efekt synergii z pracy zespołowej.

Pomagam tworzyć świetne zespoły, z którymi każdy chce współpracować.